Jakbyście się zastanawiali czemu tak cicho

To wyjaśniam – za dwa tygodnie mam wesele córki i kwestia tego kto z kim siedzi przy którym stole zajmuje w 100% mój cały wolny czas od paru tygodni. Dlatego spodziewajcie się większej niż zwykle ciszy aż gdzieś do końca lipca.

A poza tym niewiele się dzieje. Jakieś rakiety mi po niebie latają i do portu wracają ale nie mam czasu zobaczyć ani jednego ani drugiego. Bezos uważa że SpaceX dostaje kasę od rzadu tylko dlatego że ma więcej fanów i zamiast pracować intensywniej nad New Glenn planuje pracować nad fanami. Może mnie zaproszą do fabryki? Pewnie nie bo mam za małą widownię.

W Boca Chica coś sobie tam majstrują. Ale i tak największym problemem jest FAA i to czy loty tej wielkiej rakiety nie zagrożą ludziom i endemicznej odmianie myszek plażowych. W odróżnieniu od ludzi myszki są pod ochroną. Jak na razie nie ma zgodny na lot i nie należy się jej spodziewać w najbliższym czasie. Zresztą sam SpaceX nie jest jeszcze gotowy – ani booster ani SN-20.

W piątek leci niezwykle nietypowy lot z CCAFS – na orbitę polarną z lądowaniem na LZ-1. Nie zobaczę tego bo będę już w Polsce.

Ariane 6 idzie w ślady SLS i się opóźnia z czego wszyscy się cieszą bo to oznacza pracę na dłużej. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to Ariane 6 będzie musiała konkurować nie z Falconem 9 ale z Starship. Cóż, są dotacje dla rolników w EU, są też dla rakiet. Ale myślę że wcześniej czy później będzie jak z Boeingiem i Airbusem – Europa nie tylko że dogoni USA ale przegoni je. Tyle że to może być już nie za naszego życia.

JWST chyba jest w końcu gotowy ale Ariane 5 nie jest gotowa. Założę się że spowoduje to konieczność wydania następnych 10 gozylionów dolarów na utrzymanie go w stanie gotowości bojowej albo wymianę czegoś czemu się właśnie gwarancja skończy.

SLS się składa i NASA się nadal odgraża że w tym roku go wystrzeli. Wielkim wydarzeniem było obrócenie pierwszego stopnia z poziomu do pionu. Płakać się chce. Tyle zmarnowanej kasy.

To mnie więcej tyle na dziś. Jak mi się coś przypomni to dopiszę ale to chyba wszystko co się ostatnio wydarzyło.

Marek Cyzio Opublikowane przez: