Jutro wieczór startuje Delta IV z WGS-4

O rozpoczęciu przygotowań do startu tej rakiety pisałem dawno, dawno temu (jeszcze w październiku). Ale w końcu się doczekaliśmy – Delta IV jest gotowa, stoi na wyrzutni i jeżeli wszystko dobrze pójdzie to jutro wieczorem poleci. Start jest planowany w czasie ponad godzinnego „okienka” pomiędzy 7:38 PM a 9:11 PM. Planuję się oczywiście wybrać na ten start, ale z uwagi na ciemności proszę nie oczekiwać jakichś super zdjęć!

I jeszcze kilka ciekawostek o satelicie WGS-4:

  • Aviation Week poinformował jakiś czas temu że USAF udało się „sprzedać” udziały w programie WGS pięciu krajom. Do tej pory satelity WGS były finansowane przez USA i Australię. 
  • WGS-4 ma trzykrotnie zwiększoną przepustowość w stosunku do latających już WGS-1,2 i 3. Zamiast 1.2 Gbps, WGS-4 jest w stanie przekazywać 3.6 Gbps. Satelita może jednocześnie obsługiwać 8 obszarów na Ziemi w paśmie X i 10 w paśmie Ka + ma jedną dodatkową antenę w paśmie X pokrywającą całą widoczną powierzchnię Ziemi. Dodatkowo satelita ma jeden kanał pozwalający na przesyłanie dużych ilości danych z samolotów rozpoznawczych.
  • WGS-4 początkowo zawiśnie na orbicie geostacjonarnej nad USA, gdzie przejdzie testy systemów. Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie, to w marcu 2012 zostanie on przesunięty nad Bliski Wschód (a konkretnie to nad Ocean Indyjski) i osiągnie gotowość operacyjną. 
  • Satelita waży 6.5 tony, z czego 3.5 tony to paliwo. Jego baterie słoneczne produkują ponad 11 kilowatów energii. 
  • W planach jest wystrzelenie jeszcze czterech (z opcją jednego dodatkowego) satelitów w konstelacji WGS – jeden z nich (WGS-5) poleci jeszcze w tym roku z Cape Canaveral.
A tak troszkę O/T to na podstawie tej rakiety można zobaczyć jak dużo czasu zajmuje przygotowanie rakiety do startu…

I mała aktualizacja – US Air Force poinformowało dziś że krajami które się dołożą do budowy satelitów są Kanada, Dania, Luksemburg, Holandia i Nowa Zelandia. Poinformowano także że dziewiąty satelita został zakontraktowany u Boeinga (za cenę $377M). Podpisano także umowę o opcji na dziesiątego satelitę z serii WGS. 

Marek Cyzio Opublikowane przez: