Łamiąca wiadomość z ISS

Astronauci dokonali wczoraj corocznego przeglądu bieżni do ćwiczeń (T2) zainstalowanej na ISS i odkryli dwa niepokojące problemy. Pierwszym jest brak 15 zębów w jednym z pasków. W zeszłym roku brakowało ich 13, co oznacza że w ciągu roku wyłamały się dodatkowe dwa. Drugim jest znacząco mniejszy poziom hałasu jaki generuje T2 po wyczyszczeniu. Dokonano bardzo dokładnych badań poziomu hałasu przed jego wyczyszczeniem i po i zauważono tą niepokojącą anomalię. NASA planuje rozpoczęcie długich i kosztownych badań nad tym fenomenem. 
To nie koniec łamiących wiadomości – na ISS zepsuła się rosyjska bieżnia i kosmonauci będą musieli używać amerykańskiej do ćwiczeń. NASA rozpoczęła długie i kosztowne studia nad wpływem tego wydarzenia na prędkość wyłamywania się zębów z paska oraz poziom hałasu. Zapasowa część do rosyjskiej bieżni nie jest niestety na ISS i kosmonauci będą musieli poczekać na jeden z przyszłych lotów Progressa. 
NASA pracuje także nad określeniem maksymalnej ilości wyrwanych zębów z paska, przy której można nadal bezpiecznie używać bieżni. Badania tego zagadnienia potrwają kilka lat i będą kosztowały pewnie miliony dolarów. 
Tak, w świecie rakiet nic się nie dzieję więc muszę z nieciekawych informacji robić wiadomości dnia 😉

P.S. Video idealnie pasujące do tematu:

Marek Cyzio Opublikowane przez: