Wczorajszym gościem w USAF Space & Missile Museum był Major General Everett H. Thomas – świeżo na emeryturze (zakończył karierę wojskową 30 września tego roku). Generał Thomas związany jest z naszymi okolicami – w latach 1995-1998 był komendantem Cape Canaveral AFS a w latach 2003-2004 vice komendantem Patrick AFB. No i na miejce emerytury wybrał nasze okolice 🙂
Generał Thomas opowiadał wczoraj o Air Force Global Strike Command. Jako że jest już na emeryturze, przedstawił swoją wersję historii U.S. Air Force, broni nuklearnej oraz roli USA w utrzymywaniu balansu bezpieczeństwa na świecie. Oczywiście wiele udało mi się zapomnieć, ale oto kilka ciekawych faktów jakie zapamiętałem:
- potrzebę powstania niezależnej USAF (niezależnej od Army i Navy) udowodniła przede wszystkim blokada Berlina przez ZSRR
- głównym powodem dla którego USA stworzyło program kosmiczny była chęć szpiegowania ZSRR – po zestrzeleniu U-2 nie było innej metody na sprawdzenie co nowego rosjanie wymyślili
- największą porażką USAF btyło przypadkowe wysłanie na Taiwan części i elementów ICBM. Zagroziło to pokojowi na całym świecie w podobny sposób jak instalacja radzieckich pocisków na Kubie w czasie kryzysu kubańskiego.
- USA zabezpiecza świat przed rozpowszechnieniem się broni atomowej – gdyby nie to że USA obiecuje bronić Japonii, Korei Południowej, Taiwanu, Australii, Niemiec i wielu innych krajów w razie ataku, to większość z tych krajów już dawno zbudowała by własną broń nuklearną. Szczególnie nerwowe są Korea Południowa i Japonia. Niestety obietnice obrony nie wystarczyły Izraelowi.
- nowy bombowiec strategiczny jest w końcowych fazach testów – ma wejść do uzbrojenia USAF w 2018 roku. Oficjalne informacje jakie znalazłem w internecie wskazują że gen. Thomas się pomylił – Wikipedia mówi raczej o 2025-2030 roku.
- informacje w prasie o tym że z 20 B-2 zdolnych do akcji jest w danym momencie conajwyżej kilka są nieprawdziwe. Zadałem to pytanie, jako że niedawno czytałem artykuł o tym jak niska jest zdolność bojowa tych samolotów. Część B-2 jest skonfigurowana wyłącznie do przenoszenia broni nuklearnej, co ogranicza ich wykorzystanie w mniejszych konfliktach zbrojnych, ale trwają prace nad modernizacją i rekonfiguracją tychże
- USAF po 2009 roku zmieniło swój stosunek do broni nuklearnej – o ile w latach 1992-2009 broń nuklearna uważana była za mało przydatną a USAF koncentrowało się na rozwoju konwencjonalnych broni, o tyle w 2009 roku, wraz z powstaniem Air Force Global Strike Command broń ta wróciła do łask i zainteresowania. Incydent z wysłaniem części do ICBM na Taiwan oraz incydent z przypadkowym transportem sześciu głowic pomogły w tej zmianie stosunku.
Generał Thomas opowiadał wczoraj przez ponad godzinę, był to jeden z najciekawszych wykładów na jakim byłem od dłuższego czasu.