NASA ma dziś 100 lat

Założyciele NACA

Dziś jest 100 rocznica powstania NACA – National Advisory Committee for Aeronautics (narodowy komitet doradczy do spraw aeronautyki) – został on powołany 3 marca 1915 roku przez kongres USA jako agencja rządowa. Początkowo NACA miała tylko jednego pracownika na etacie i 12 członków, którzy pracowali za darmo – spotykali się kilka razy do roku a ich zadaniem była koordynacja prac nad rozwojem aeronautyki w USA.

W 1920 roku NACA doprowadziła do powstania pierwszej instytucji badawczej – Langley Aeronautical Laboratory – zatrudniło ono 11 techników i 4 inżynierów. A już kilka lat później, w 1925 roku NACA zatrudniała 100 osób.

NACA istniała aż do 1958 roku, kiedy to kongres USA przerażony radzieckim Sputnikiem zmienił NACA w NASA. Nowa agencja zajmowała się zarówno lotnictwem jak i badaniem kosmosu. Jednak niedawno temu NASA zdecydowała że ograniczy swoje zainteresowanie lotnictwem – powodem jest brak pieniędzy na te cele. Kongres bez problemu funduje budowę rakiet, jednak na badania nad lotnictwem skąpi pieniędzy. Obecnie tylko 3% budżetu NASA jest przeznaczone na aeronautykę. 
Marek Cyzio Opublikowane przez: