New Shepard ma latać

SpaceNews zauważyło że Blue Origin zablokował przestrzeń lotnicza nad swoim terenem w Texasie na kilka dni. Blokada zaczyna się jutro i trwa do 14 grudnia. Najprawdopodobniej oznacza to lot nowej wersji rakiety New Shepard. Blue Origin zrobił sobie ponad roczną przerwę w lotach – ostatni lot New Shepard odbył się w październiku 2016. Wtedy to przetestowano możliwość separacji kapsuły w czasie „max q”. Udało się wtedy uratować nie tylko kapsułę ale i rakietę.

Nowa wersja New Shepard ma być bliska wersji która docelowo zacznie wysyłać na suborbitalne wycieczki turystów. Np. kabina będzie miała prawdziwe okna. Także rakieta ma mieć szereg niesprecyzowanych modyfikacji.

Blue Origin nadal ani nie sprzedaje biletów na loty ani nawet nie zdefiniowało ceny za takie loty. Oczywiście wszyscy maja nadzieje że firma zaoferuje loty znacząco taniej niż Virgin Galactic. Koszt ciekłego wodoru i tlenu do pojedynczego lotu jest rzędu kilkudziesięciu tys. dolarów – raczej na bilety w cenie dostępnej dla dużej części społeczeństwa nie ma co liczyć.

Marek Cyzio Opublikowane przez: