Nie halo

Wygląda na to że NASA nakazała wstrzymanie prac nad modułem HALO który pierwotnie miał być częścią Lunar Gateway a potem Northrop Grumman miał nadzieję że zostanie użyty w budowie bazy księżycowej. Jednak po pierwsze budowa tejże to jeszcze bardzo daleka przyszłość, po drugie HALO jest wielkie i ciężkie (6m x 3m i około 9 ton) i nie wiadomo jak go na Księżyc zawieźć a po trzecie jak pamiętacie moduł ma problemy z korozją.

Największym problemem NASA są nieustanne zmiany priorytetów – najpierw budowano Ares 1 i Ares 5, po to by potem zlikwidować „1” a „5” zamienić na SLS, które miało mieć trzy wersje (1, 1B i 2). W międzyczasie mieliśmy plan lotu na Księżyc, potem na Marsa, potem na asteroidę, potem znowu na Marsa i w końcu znowu na Księżyc. Ilość pieniędzy utopiona w rozwój technologii i elementów tych planów, które potem poszły na żyletki jest niesamowita. Jestem niezwykle ciekawy co się stanie za parę lat – czy nadal będziemy chcieli lecieć na Księżyc, czy może znowu na asteroidę, czy raczej uznamy że nowa stacja kosmiczna jest tym wielkim celem, czy jeszcze coś innego? Bo jestem w 100% pewien że obecny plan nie przetrwa zmiany administracji.

Marek Cyzio Opublikowane przez: