Nieoficjalnie – będzie druga próba

To nadal nie oficjalna informacja z NASA, ale niezależne plotki z dwóch zwykle dość dobrze poinformowanych źródeł – będzie druga próba startu. Nie wiem jeszcze czy w piątek czy w poniedziałek – to się pewnie za jakieś 30-40 minut dowiemy.

Z tego by wynikało że znaleźli przyczynę problemów z chłodzeniem silnika 3 i że nie wymaga ona żadnych napraw. Co ciekawe podobno problem z chłodzeniem silników pojawiał się w czasie testów w Stennis – w sumie jak przez mgłę pamietam że oglądałem test pierwszego stopnia i że właśnie się opóźniało z uwagi na problemy z chłodzeniem silników. To by wyjaśniało dlaczego po tych testach zmodyfikowano cały system i dlaczego miał być on przetestowany jako jeden z kluczowych kroków WDR.

W poniedziałek próbowano rozwiązać ten problem przez zwiększenie ciśnienia w zbiorniku ciekłego wodoru, jednak było to niemożliwe z uwagi na awarię jakiegoś tajemniczego zaworka w interstage. Co ten zaworek robi? Wydaje się że nie możność osiągnięcia ciśnienia w zbiorniku ciekłego wodoru jest bardzo poważnym problemem i ten zepsuty zaworek jest krytyczny. I jeżeli NASA planuje drugą próbę startu, to pewnie ten zaworek jednak nie był zepsuty tylko po prostu nie lubił poniedziałków. Może silnik 3 także nie lubi poniedziałków? A jeżeli tak to miejmy nadzieję że następna proba startu będzie już w piątek.

Marek Cyzio Opublikowane przez: