Nowe pomysły Muska

Musk udzielił dziś wywiadu Bloombergowi i jak zwykle powiedział kilka ciekawostek:

  • SpaceX otwiera biuro w Seattle, WA i planuje zrobić bałagan na rynku satelitów. Musk uważa że ceny i czas produkcji satelitów powodują że się ich mało wystrzela a to ogranicza mu rynek dla SpaceX. Więc otwierając własną fabrykę tanich, szybko produkowanych satelitów ma nadzieję zawładnąć sporym kawałkiem istniejącego rynku a jednocześnie zwiększyć rynek lotów rakiet
  • Tesla Model X będzie znacznie bardziej samojeżdżąca niż obecny Model S. Poza tym o ile obecny Model S jest praktycznie wyłącznie kupowany przez mężczyzn (ponad 90%), o tyle Model X będzie przede wszystkim kupowany i używany przez kobiety a to wymaga wielu zmian. 
  • Tesla planuje docelowo sprzedawać 100 tysięcy samochodów rocznie (pewnie dopiero po wprowadzeniu Modelu 3) – dawało by to firmie obrót rzędu 10 miliardów dolarów rocznie. Jednak w 2014 roku sprzedano tylko 33 tysiące samochodów zamiast planowanych 35 tysięcy, ale podobno z uwagi na braki możliwości produkcyjnych a nie braki klientów. Problemem będą niskie ceny benzyny – o ile kupujący Model S i Model X nie przejmują się cenami benzyny przy podejmowaniu decyzji o zakupie, o tyle potencjalni kupcy Modelu 3 biorą je pod uwagę. 
  • Musk uważa że następny lot Falcona 9 planowany na 29 styczna ma spore szanse wylądować bez problemu na barce. 
  • Musk ma nadzieję że uda się osiągnąć porozumienie z USAF w sprawie pozwu który wniósł SpaceX – wydaje się że firmie chodzi o 1-2 loty z puli którą USAF przyznało ULA. 
Marek Cyzio Opublikowane przez: