Okruchy dla ULA i Blue Origin

NASA dziś poinformowała o przyznaniu drobnych pieniędzy sześciu firmom:

  • Blue Origin dostanie $10M + $3M za technologie związane z lądowaniami na księżycu – integrację systemu nawigacji opartego o rozpoznawanie terenu oraz modyfikacje silnika BE-3 do lądowań.
  • ULA dostanie $10M + $2M + $1.9M na testy trzech technologii – jedna to udowa zbiorników ciekłego wodoru i tlenu z lepszą izolacją tak by wygotowywało się możliwie mało kriogenicznego paliwa i utleniacza, druga to IVF czyli silnik spalinowy zużywający wygórowany tlen i wodór do produkcji energii elektrycznej a trzecia to system łapania w locie ładunków spadających z kosmosu na i ważących do 8000 funtów (jakieś 3.6 tony mniej więcej). Obiekt spadający z orbity użyje stworzonej przez NASA nadmuchiwanej osłony termicznej a następnie spadochronów by zostać złapanym za pomocą helikoptera.
  • Space Systems/Loral dostanie $2M + $2M na dwie ciekawe technologie – jedna do przetaczanie xenonu z jednego satelity do drugiego. A druga technologia to nowy silnik Hall’a wraz z zasilaniem. Moc 6 kW, napięcie 300 lub 600V.
  • Frontier Aerospace Corporation dostanie $1.9M na demonstracje nowego silnika napędzanego MMH/MON-25 które to maja niższe temperatury krzepnięcia niż obecnie używane paliwa co pozwoli na zmniejszenie ilości energii niezbędnej do utrzymania ich w wymaganej temperaturze.
  • Paragon Space Development Corporation dostanie $1.6M na prace nad kocykiem dla zbiorników paliwa i utleniacza dla górnych stopni rakiety. Kocyk ma ograniczać straty energii i zabezpieczać przed mikrometeorytami.
  • Astrobotics Technology dostanie $10M na stworzenie systemu nawigacji w oparciu o mapy terenu (który potem zintegruje Blue Origin).
Marek Cyzio Opublikowane przez: