Stratolaunch będzie latał z KSC!

Stratolaunch planuje loty z KSC już w 2017 roku. Space Florida ma już wstępną umowę ze Stratolaunch, choć oficjalne rozpoczęcie działalności w KSC najprawdopodobniej odbędzie się dopiero za rok lub za dwa. Stratolaunch ma mieć 50-100 pracowników lokalnie; ma także używać zmodyfikowanej rakiety Falcon 9 (choć Elon Musk nie jest wielkim zwolennikiem tego projektu).

Edycja – okazuje się że rozmowy ze SpaceX się zerwały i Stratolaunch nie będzie używał Falcona 9. W związku z tym Stratolaunch planuje użyć zmodyfikowanej wersji rakiety Pegasus produkowanej przez Orbital. Rakiety która poleciała już ponad 40 razy i także jest wystrzeliwana z samolotu (Orbital ma specjalny samolot do tego celu – zmodyfikowany Lockheed L-1011). Niestety rakieta ta jest dość rzadko używana z uwagi na mały udźwig.

Użycie rakiety Pegasus w znaczący sposób upraszcza cały projekt – rakieta ma silniki na paliwo stałe co eliminuję potrzebę zbiorników w kadłubie samolotu, problemy z tankowaniem rakiety w czasie lotu oraz jeszcze większe problemy z pozbyciem się paliwa w sytuacji gdy start nie dojdzie do skutku. Ale Stratolaunch jest taki wielki właśnie dlatego że został zaprojektowany do rozwiązania tych problemów. Więc wygląda na to że zerwanie rozmów z SpaceX to poważny problem.

Marek Cyzio Opublikowane przez: