Żadna kara

Dish Network jest pierwszą w historii firmą która musiała zapłacić karę za nie usunięcie starego satelity z orbity geostacjonarnej. Satelita to EchoStar-7. Poleciał w kosmos w 2002 roku za pomocą rakiety Atlas III z LC-36. I miał zostać przeniesiony na orbitę „śmieciową” (300 km powyżej geostacjonarnej) w maju 2022. Jednak okazało się że firma źle zaplanowała zużycie paliwa w czasie życia satelity i starczyło go wyłącznie na podniesienie orbity o 122 kilometry.

I teraz najciekawsze – ile kosztuje takie zaniedbanie? Logicznym było by przypieprzyć karę proporcjonalną do kosztów misji wysłania satelity – sprzątacza który by złapał trupa i pociągnął go na tą orbitę śmieciową. Ale nie, kara wynosi $150K. Co jest delikatnie mówiąc śmieszną kwotą. Oczywiście poza karą finansową Dish zobowiązał się do lepszego pilnowania ile paliwa mają satelity, raportowania ile paliwa zostało itp.

Moim zdaniem pełna farsa. Coś jak wytrucie ryb w rzece i 1000 PLN mandat. Po prostu zrzucamy koszt zaniedbania na przyszłe generacje – wcześniej czy później albo ktoś będzie musiał wysłać misję „sprzątającą” po tego satelitę albo stanie się on źródłem niebezpiecznych odłamków zagrażających satelitom na geostacjonarnej. Także tym Dish Network – firma ma obecnie 7 satelitów na geostacjonarnej i jednego w produkcji.

A tak trochę O/T to ciekawe kiedy anteny Starlink staną się tak małe i tanie że producenci samochodów będą je na siłę montowali w samochodach jak to obecnie jest z antenami Sirius XM. To specyficzny dla USA i Kanady serwis który w Europie chyba nigdy nie zaistniał? Ze Starlink może być podobnie – pokrycie zasięgiem sieci komórkowych wzdłuż głównych dróg jest na tyle dobre że nie ma powodu do używania satelitów. Sirius XM powstał w czasach gdy sieci komórkowe miały kiepskie pokrycie a koszt transferu wystarczających ilości danych do słuchania radia był zabójczy. Tak, podejrzewam że wcześniej czy później Tesle będą miały wbudowane anteny Starlink, ale nie spodziewam się by ta technologia stała się powszechna – dostęp do sieci komórkowych w samochodach jest obecnie czymś całkowicie normalnym a prędkość transmisji aż za wystarczająca. Starlink nic nowego tu nie doda.

Marek Cyzio Opublikowane przez: