Znikające drony

Dziś informacja o nowym pomyśle DARPA – znikających dronach. DARPA już od kilku lat prowadzi badania nad znikającymi materiałami – materiałami które na sygnał mogą albo wyparować, albo się rozpłynąć albo rozsypać się na mikroskopijne kawałki. Program ten nazywa się VAPR i w jego wyniku powstało kilka ciekawych materiałów. Na zdjęciu po lewej widać układ elektroniczny który na sygnał rozpływa się. 
Jako że postępy w produkcji takich materiałów są znacznie szybsze niż się spodziewano, DARPA ogłosiła rozpoczęcie nowego programu o nazwie ICARUS. Jego celem ma być wyprodukowanie prototypów dronów, które były by w stanie delikatnie dostarczyć 1.5 kg ładunek na odległość do 150 km (zakładając wypuszczenie z balonu na wysokości 10 km) z dokładnością do 10 metrów a następnie zniknąć w nie więcej niż 4 godziny lub w ciągu 30 minut o świtu (niektóre z materiałów wymagają światła żeby się rozpaść. 
Zniknięcie może odbywać się na jeden z wielu sposobów – niektóre z testowanych materiałów sublimują, inne rozpływają się a jeszcze inne rozpadają na mikroskopijne kawałeczki. DARPA nie obchodzi w jaki sposób zniknie drone (może to być kombinacja tych sposobów) jeżeli tylko końcowym efektem będzie całkowity brak jakichkolwiek elementów które by wskazywały na to jak został dostarczony ładunek.
Marek Cyzio Opublikowane przez: