Biur Origin ma statek!

Blue Origin kupił w końcu statek na którym będą lądować jego rakiety. Statek jest mniejszy niż tego się spodziewaliśmy – nazywa się Stena Freighter, ma około 10 tys. ton wyporności, 182 metry długości i 25 metrów szerokości. To statek klasy „Ro-Ro” – czyli z dużą i szeroką ładownią pozwalającą na szybki załadunek i wyładunek pojazdów.

Dla porównania barka OCISLY jest znacznie krótsza (91m) ale szersza (52m plus dodatki jakie dołożył SpaceX). Ostatnie lądowano pokazują jednak że mogła by być ona znacząco mniejsza bez ryzyka utraty rakiety. Podejrzewam że BO zainstaluje na statku coś w rodzaju platformy do lądowań + zbuduje hangar dla rakiety tak by po lądowaniu dało się ją szybko położyć. Pozwoli to na poruszanie się statku z jego nominalną prędkością (14-15 węzłów) – trzy razy szybciej od OCISLY.

Spodziewałem się że BO kupi jakiś stary, używany tankowiec ale Ro-Ro wydaje się mieć więcej sensu – statek jest zbudowany od początku do przechowywania i łatwego wyładunku pojazdów ze swojej ładowni. Założę się że ten egzemplarz na wystarczająco duże drzwi by dało się wyjechać pierwszym stopniem New Glenn na transporterze.

Stena Freighter obecnie stoi w Portugalii ale MarineTraffic pokazuje że planowana jest wycieczka przez ocean do Pensacola, FL. Cóż, nie mogę się doczekać by go zobaczyć z bliska!

Edycja – internetowe zdjęcia tego statku:

Marek Cyzio Opublikowane przez: