O Soyuzie

Mała aktualizacja a raczej brak aktualizacji. Dziurka w osłonie radiatora ma około 4 mm średnicy i materiał wokół niej zmienił kolor. Dziurka w samej rurce chłodnicy ma 1 mm. Poza tym nic nie wiadomo – dziurka w osłonie może być jedną z dziurek które tam są żeby wyrównywać ciśnienie ale to nie jest pewne. Wykluczono że awarię spowodowało uderzenie meteorytu z uwagi na położenie dziurki w stosunku do ISS w momencie awarii. Jednak nadal nie wykluczono że dziurkę spowodował jakiś kosmiczny śmieć.

Nadal nie wiadomo czy Soyuz da się użyć do powrotu astronautów na Ziemię. Jeżeli okaże się że się nie da go użyć, to Roskosmos planuje wysłanie MS-23 na przełomie lutego i marca 2023. Do tego czasu kosmonauci i astronauta będą bez możliwości powrotu na Ziemię (choć pewnie w razie jakiejś awarii i tak będą probowali użyć tego Soyuza).

A jak już jesteśmy w temacie awarii, to pewnie już wiecie że Rogozin miał poważną awarię. Spowodowaną prawdopodobnie ukraińskim pociskiem. Jest w szpitalu ale będzie transportowany do Moskwy, bo rany jakie odniósł są poważne i na okupowanych terytoriach Ukrainy nie ma lekarza który by się podjął operacji. Jeden z ukraińskich odłamków podobno dotyka rdzenia kręgowego. Jakoś trudno mi wzbudzić u siebie współczucie, cały czas myślę o trampolinach.

Marek Cyzio Opublikowane przez: